MODELE EDUKACYJNE
11 grudnia w naszej szkole została przeprowadzona „lekcja inna niż zwykle”, której przyświecały słowa Leonarda da Vinci: „Posiąść wszelką wiedzę leży w zasięgu możliwości człowieka”. Ta niecodzienna lekcja łączyła w sobie zagadnienia
z zakresu fizyki, historii i mechaniki.
Podczas spotkania prowadzonego przez Pana Pawła Kozerskiego uczniowie dowiedzieli się o życiu i projektach Leonarda da Vinci, a także zgłębili wiedzę w obszarze fizyki i mechaniki dotyczącą m.in. sposobów zmniejszania tarcia kinetycznego, zjawiska siły odśrodkowej, zasady działania łożyska, siłownika dźwigni dwustronnej, poznali również dawne sposoby budowania kopuły naciskowej i mostów. Wykład wzbogacony został prezentacją modeli edukacyjnych wykonanych przez Pana Pawła Kozerskiego według projektu Leonarda da Vinci. Uczniowie mieli także możliwość samodzielnego sprawdzenia działania prezentowanych modeli.
Przeprowadzone warsztaty uświadomiły uczniom, że odkrywanie świata nauki może być niezwykle inspirujące, pozwoliły zrozumieć, że istnieje wiele rozwiązań tego samego problemu, a także pokazały, iż nauka poprzez zabawę staje się przyjemnością
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marszowicach informuje o planowanych do realizacji w bieżącym roku szkolnym następujących programów prozdrowotnych:
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2OI9 r., paz. 1078) zgodnie z porozumieniem zawartym w dniu 12 listopada 2019 r. pomiędzy Gminą Gdów reprezentowaną przez Wójta Gminy Gdów – Zbigniewa Wojasa, a Gabinetem Stomatologiczno - Protetycznym Jarosława Kubickiego udzielona zostanie pomoc w zakresie:
- świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 - go roku życia,
- profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 - go roku życia - określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 31 d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 z późn. zm.), w części dotyczącej wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem świadczeń ortodoncji,
- współpracy lekarza dentysty z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną oraz dyrektorem szkoły w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej oraz profilaktyki próchnicy zębów u uczniów.
- Wyżej wymienione świadczenia Gabinet realizować będzie dla dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Gdów.
- Dzieci i młodzież w wieku do ukończenia 18 go roku życia zgłaszają się do Gabinetu pod opieką rodziców.
- Usługi świadczone będą pod adresem: 32 420 Gdów 336.
- Wszelkie udzielone w Gabinecie świadczenia są nieodpłatne dla objętych opieką dzieci i młodzieży, a finansowanie jest realizowane w ramach i na podstawie umowy zawartej z NFZ.
• Wczesne wykrywanie wad rozwojowych u dzieci w wieku szkolnym w zakresie zaburzeń słuchu i wad wymowy w województwie małopolskim
polegające na przeprowadzeniu:
- Działań informacyjno-edukacyjnych i szkoleniowych, w ramach których odbędą się:
• spotkania edukacyjno-informacyjne dla rodziców/opiekunów,
• zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I szkoły podstawowej,
• szkolenia dla pielęgniarek/higienistek szkolnych,
- Badań przesiewowych słuchu i mowy,
- Działań terapeutyczno-rehabilitacyjnych.
Projekt dotyczyć będzie uczniów klas pierwszych szkół podstawowych tj. dzieci w wieku 7-8 lat z roczników szkolnych: 2019/2020 (badanie w 2020 roku) i 2020/2021 (badanie w 2021 roku). W roku 2019 do programu mogą zostać zakwalifikowane dzieci urodzone w roku 2012, w roku 2020 do programu mogą zostać zakwalifikowane dzieci urodzone w roku2013.
• Wczesne wykrywanie wad rozwojowych postawy i układu ruchu u dzieci w wieku szkolnym w 13 powiatach województwa małopolskiego
polegające na przeprowadzeniu:
- Badań przesiewowych w kierunku wykrycia wad rozwojowych postawy i układu ruchu,
- Działań korekcyjno-rehabilitacyjne – gimnastyka korekcyjna (przewidziana dla 10% przebadanych uczniów) oraz indywidualne zajęcia korekcyjne (dla1,7% przebadanych osób),
- Działań szkoleniowych i informacyjno-edukacyjnych dla uczniów i rodziców/opiekunów oraz pielęgniarek/higienistek szkolnych.
Do projektu zostaną zakwalifikowani uczniowie szkół podstawowych tj.: dziewczynki w wieku 10 i 12 lat oraz chłopcy w wieku 13 lat. Projekt dotyczyć będzie dzieci z roczników szkolnych: 2019/2020 (badanie w 2020 roku) i 2020/2021 (badanie w 2021 roku). W 2020 roku dziewczynki z roczników 2008 i 2010 oraz chłopcy z rocznika 2007, w roku 2021 - dziewczynki z rocznika 2009 i 2011 oraz chłopcy z rocznika 2008. Do projektu kwalifikowane będą dzieci, które w roku badania będą w wieku rocznikowo odpowiadającym zakładanym grupom wiekowym, niezależnie od faktu, czy w momencie badania osiągnęły wymagany wiek.
W dniu 27 listopada 2019 roku,(tj.środa)odbędzie się zebranie rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Marszowicach.
Klasy 0 – III godzina 1700
Klasy IV – VIII godzina 1730