11 listopada nasi uczniowie, zuchy i harcerze uczestniczyli w tak uroczystym święcie.
GMINNE UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIA NIEPODLEGŁOŚCI
8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkanie rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego szkoły i pocztu szczepu ZHP oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Przygotowana zaś akademia poświęcona została ojczyźnie i wolności, o którą z trudem walczyło wiele pokoleń naszych przodków. Montaż słowno – muzyczny przypomniał niełatwą, wyboistą drogę Polski do wolności od okresu zaborów aż do współczesności, kiedy nasz kraj stał się państwem w pełni suwerennym i demokratycznym. Wdzięczność tym, którzy walczyli za naszą ojczyznę, wyrażona została piosenkami i pieśniami patriotycznymi, a także tańcem z flagami w wykonaniu uczestników szkolnego koła teatralnego. Uroczystość poświęcona Narodowemu Świętu Odzyskania Niepodległości przez Polskę, stała się też kolejną okazją do refleksji nad istotą wolności, która została nam przekazana w darze, a także uświadomienia sobie, że to od młodego pokolenia zależy, jak będzie wyglądać przyszłość.
WYCIECZKA KLAS IV-VI - Kraków
23 października klasy IV-VI wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Archeologiczne. W czasie warsztatów muzealnych zgłębialiśmy tajniki świata zmarłych. Dowiedzieliśmy się, że pochówki i wyposażenie grobów często są dla badaczy prawdziwą kopalnią informacji o życiu i codzienności ludzi zmarłych przed wiekami. Po warsztatach w Muzeum Archeologicznym i małym co nieco, które napełniło nasze brzuszki udaliśmy się do Centrum Edukacji lotniczej w Balicach. Tam poznawaliśmy tajemnice podróżowania - od prześwietlania bagażu po zajęcie właściwego miejsca na pokładzie samolotu. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje lotnisko oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo-przylotowa pasażera. Na tarasie widokowym obserwowaliśmy startujące i odlatujące samoloty. Najbardziej aktywni uczniowie w nagrodę mogli skorzystać z symulatora lotu. W drodze powrotnej wszystkim dopisywały humory a niektórzy odkrywali swoje talenty wokalne. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
WYCIECZKA ODZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I KL. I-III DO BOCHNI
15 października 2024 r. uczniowie klas 0 – III pojechali na wycieczkę do Bochni. Na początku udaliśmy się do Oratorium Św. Kingi, gdzie obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. „Śnieżka” w wykonaniu aktorów teatru z Krakowa. Piękne stroje, dekoracje i muzyka sprawiły, że z dużym zainteresowaniem mogliśmy oglądać przedstawienie. Następnie poszliśmy do parku miejskiego, gdzie można było pobiegać po alejkach, nazbierać kasztanów i kolorowych liści. Odwiedziliśmy także tężnię solankową. Ostatnim punktem naszej wycieczki były zajęcia przyrodnicze w Muzeum Motyli, gdzie mogliśmy zobaczyć przepiękne, kolorowe motyle z całego świata. To była bardzo udana wycieczka!
KIERMASZ "PRZEDIĘBIORCZY DZIECIAK"
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
Realizacja „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Marszowicach
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Marszowicach pozyskała środki finansowe, w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Przeznaczone one zostaną na zakup nowości wydawniczych oraz książek historycznych dotyczących historii Polski XX wieku. Ponadto w celu usprawnienia pracy nauczyciela bibliotekarza zakupiony zostanie program do ewidencjonowania zbiorów bibliotecznych oraz czytnik kart.
W ramach promocji czytelnictwa przeprowadzone zostaną konkursy z nagrodami dla uczniów:
- literacko – plastyczne dla klas I – III – „Projektujemy okładki naszych lektur”, „Jestem ilustratorem wierszy J. Tuwima”;
- konkurs literacki dla uczniów klas IV – VIII – „Dalsze losy bohaterów literackich”,
- konkurs czytelniczy „Znawcy mitologii greckiej”.
Zorganizowane będzie spotkanie z twórcą literatury dla dzieci i młodzież ora pedagogizacja rodziców na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży.
Koszt całkowity zadania wynosi 5 000 złotych, z czego 4 000 złotych to kwota wsparcia, zaś 1 000 złotych to wkład własny budżetu placówki.
BIAŁY MARSZ
Wczoraj uczniowie naszej szkoły, którzy są zuchami i harcerzami wzięli udział w Białym Marszu.
W czasie wędrówki pełnili służbę maszerując z Gdowa do Niegowici. Wspominali postać świętego Jana Pawła II.
„LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS” - WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA
8 października 2024 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej odwiedzili Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Oświęcim przywitał nas słoneczną pogodą, potęgując kontrast między dzisiejszym dniem, a tragiczną historią tego miejsca…
Miejsca, które stało się symbolem Holocaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach.
Miejsca, którego każdy fragment przesiąknięty jest ludzką krwią, łzami i niewyobrażalnym cierpieniem…
W trakcie zwiedzania uczniowie dowiedzieli się o warunkach życia skazanych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji obozu. Ważnym miejscem, które zobaczyli, była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Ogromne wrażenie na uczniach wywarło pomieszczenie, w którym znajdowało się krematorium, a także komora gazowa. W Auschwitz uczniowie poznali także historię ojca Maksymiliana Kolbego i Franciszka Gajowniczka.
Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski; w całości zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu.
Ta żywa lekcja historii na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i miejsca zagłady podyktowana była potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie tamtych wydarzeń. Była również okazją do uświadomienia sobie, jak ważne jest, by docenić, że żyjemy w wolnym kraju.
KURS PIERWSZEJ POMOCY
Bardzo miło było nam gościć w naszej szkole harcerzy, którzy uczestniczyli i ukończyli kurs pierwszej pomocy - moduł I. Dowiedzieli się jak nieś pomoc innym. Jak się zachować w sytuacjach zagrożania życia i zdrowia w każdym momencie - nie tylko na miejscach wypadku aż do pojawiania się karetki pogotowia.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W dniu 30 września 2024r. w naszej szkole odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Oddano 92 głosy w tym 3 nieważne. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Szymon Bednarz uczeń kl. VIII. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Magdalena Ładyga, Patrycja Mróz, Szymon Substelny, Julia Małek i Wojciech Więcek.
Gratulujemy nowemu Przewodniczącemu, życzymy wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2024/2025.
SPOTKANIE Z JEŻAMI
W czasie zbiórki harcerskiej obyło się spotkanie dla zuchów, harcerzy oraz chętnych uczniów naszej szkoły z wyjątkowymi goścmi - jeżami oraz Panem Witoldem, który ratuje jeże. Było to bardzo bogate spotkanie w wiedzę na temat tych niesamowitych zwierząt. Każdy z obecnych miał możliwość zadawać pytania, a Pan witold udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Pan Witold uwrażłiwał nas na dbanie o nie. Serdecznie dziękujemy.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
W ostatni piątek września dzieci i młodzież z naszej szkoły wzięły aktywny udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata.Udało im się zebrać około 40 worków odpadów, w tym szkło, kapsle, puszki, fragmenty foliowych worków itp.Dziękuję za zaangażowanie wszystkim uczniom i nauczycielom jednocześnie zapraszając do udziału w podobnej akcji za rok.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie